ابزار کارا

علت داغ شدن کابل و انبر جوشکاری

علت داغ شدن کابل جوشکاری

چرا کابل و انبر جوشکاری داغ می کنه؟

جوشکاری یک صنعت مهم در جهان است. هر جوشکاری باید مشکلات دستگاه جوش خود را بداند و قادر به حل این مشکل باشد در این مقاله علت داغ شدن دستگاه جوش شما را کامل بررسی می نماییم، تا بتوانید از دستگاه جوش خود بهتر استفاده نمایید. داغ شدن دستگاه جوش می تواند باعث بد جوش خوردن یا جوش نخوردن در هنگام کار شود. بدیعی است که با داغ شدن سیم جوش دستگاه شما نیز آسیب ببیند برای همین لازم است که در صورت داغ شدن دستگاه جوش خود کارهای لازم مثل چک کردن اتصال دستگاه یا کیفیت کابل دستگاه جوش یا …. انجام دهید.

علت داغ کردن کابل جوشکاری

برای خرید کابل جوشکاری لازم است که ابتدا از کیفیت و مواد استفاده شده درون آن مطلع شوید، کیفیت کابل دستگاه جوش مستقیم روی کارکرد دستگاه جوش اثر گذار است و در صورتی که کابل بی کیفیت باشد دستگاه دچار اختلال می شود. هر چقدر این کابل از کیفیت بالاتری برخوردار باشد کاربر یک جوش منظم و مرتب تری دارد. در صورت داغ شدن کابل جوشکاری باید هر چه سریع تر علت را بیابید تا آسیب کمتری به دستگاه شما برسد.

بی کیفیت بودن فلز درون دستگاه جوش

در صورتی که جنس درونی این کابل 100 در صد از مس نباشد، در هنگام استفاده از محصول مقاومت درونی کابل افزایش پیدا کرده و باعث داغ شدن کابل و آسیب به آن می شود. برای اینکه آسیبی به دستگاه جوش و کابلتان نرسد، لازم است که یک سیم با کیفیت تهیه نمایید. سیم با کیفیت باید 100 درصد از مس باشد تا از گرم شدن و افزایش بار الکتریکی آن جلوگیری شود. کابل جوشکاری در کیفیت کار مورد نظر بسیار موثر است.

وصل کردن چند تکه به کابل جوش

در بعضی اوقات ممکن است برای کاربر پیش آید که ابزاری که نیاز به جوش دارد دور تر از دستگاه می باشد، در این حین یک اشتباه که ممکن است کاربر انجام دهد، وصل کردن یک کابل دیگر به کابل اصلی است. بعد از انجام این اتفاق طبیعتا حرارت و نیروی زیادی تولید می شود. این سهل انگاری ممکن است باعث آسیب های شدید تری نیز شود. سعی کنید تا حد در امکان از این کار جلوگیری نمایید تا از آسیب دیدن دستگاه و کابل جوش جلوگیری شود.

طول بلند کابل جوش

طول بلند دستگاه جوش باعث افزایش حرارت تولید شده در آن می شود که این امر سبب آسیب دیدن اینورتر جوشکاری شما می شود. هر دستگاه جوش یک سیم متناسب با ولتاژ خود و دمای مناسب خود دارد و نباید کابل بلند تری برای آن استفاده نماییم. سعی کنید کابل جوش خود را متناسب با اندازه ی دستگاه خود تهیه نمایید.

چفت نشدن نری و مادگی دستگاه جوش و کابل

چفت نشدن نری و مادگی در دستگاه جوش باعث افزایش نیروی تولید شده توسط دستگاه جوش می شود و از طرف دیگر به دلیل بد نصب شدن نری باعث هدر رفتن نیروی زیاد شده که باعث افزایش حرارت در سیم می شود. اگر سیم جوش شما همیشه داغ نمی کند و فقط در بعضی از مواقع داغ می کند احتمالا یکی از دلایلش بد نصب کردن نری و مادگی است. برای جلوگیری از داغ شدن یا آسیب دیدن دستگاه جوش خود می توانید از قفل شدن نری و مادگی روی یک دیگر مطمئن شوید.

غیر استاندارد بودن انبر جوش و کابل جوش

غیر استاندارد نصب کردن انبر جوش باعث افزایش ولتاژ و ایجاد گرمای بالا می شود که در نتیجه باعث داغی کابل و انبر جوشکاری می شود. در هنگام نصب کابل جوش به زیر پیچ از درست نصب شدن آن مطمئن شوید زیرا اشتباه نصب کردن کابل جوش می تواند باعث ذوب شدن آن شود.

انتخاب کابل جوش مناسب

  • مقاوم در برابر مواد شیمیایی: کابل مورد استفاده شما باید بتواند در مقابل مواد شیمیایی مقاوم باشد. تا هنگام کار در محیط های آغشته به مواد شیمیایی دچار آسیب نشود.
  • مقاوم در برابر استحکاک و خمیدگی: این ویژگی جزو مهم ترین ویژگی های دستگاه جوش می باشد، زیرا هنگام کار با دستگاه جوش لازم است که نقاط مختلفی را جوشکاری کنیم بنابراین انعطاف و عدم پارگی و کیفیت بالای کابل جوش یکی از مهم ترین ویژگی های کابل جوش می باشد.
  • ضد حرارت و ذوب شوندگی: معمولا هنگام کار با دستگاه هم گرمای جزئی کابل که هنگام کار تولید می شود و هم گرمای تولید شده در محیط پیرامون می تواند باعث بروز آسیب به آن شود بنابراین لازم است که از سیم با کیفیت و ضد حرارت استفاده نمایید.
  • جنس فلزی داخل کابل: لازم است که جنس فلز داخل کابل کاملا از مس باشد زیرا مس گرما را در خود نگه نمی دارد و از داغ شدن سیم جلوگیری می کند.

علت داغ شدن انبر جوشکاری

داغ شدن انبر جوشکاری می تواند از مهم ترین عوامل برای آسیب دیدن و لطمه زدن به کار باشد انتخاب یک انبر جوشکاری با کیفیت می تواند از داغ شدن آن جلوگیری کند. داغ شدن انبر جوشکاری علت های مهم دیگری دارد که در ادامه به همراه یک دیگر بررسی خواهیم کرد.

علت داغ شدن انبر جوشکاری

حداکثر میزان رسانایی

انبر جوشکاری رسانایی مهم در دستگاه می باشد که به کمک آن می توانیم الکتریسیته مورد نیاز را به اجسام وارد کنیم و وقتی که این ابزار از کیفیت بالایی برخوردار نباشد موجب هدر رفت انرژی می شود و این هدر رفت باعث داغ شدن انبر جوشکاری می شود.

عدم اتصال کابل جوش و انبر

در ابتدای این مقاله علت های داغ شدن کابل جوش گفته شد. داغ شدن کابل جوش باعث می شود که آن گرما به انبر نیز منتقل شود. بنابراین لازم است که اتصال این دو را کامل مورد بررسی قرار دهید تا هم از اتصال صحیح این دو و هم از داغ شدن کابل مطمئن شوید.

شل شدن انبر جوش

شل بودن انبر جوش باعث می شود که حرارت بیشتری به انبر جوشکاری منتقل شود و موجب داغ شدن انبر شود. بعد از اتصال انبر جوش از محکم بودن آن نیز اطمینان پیدا کنید.

انتخاب انبر جوش مناسب

انبر نیز یک قطعه ی مهم برای جوشکاری است که روی کیفیت و مرتب بودن دستگاه شما تاثیر بسزایی دارد. این محصول باید دارای یک سری ویژگی باشد که در ادامه به آن می پردازیم.

راه حل برای داغ کردن سیم دستگاه جوش

فلز مقاوم در برابر حرارت: انبر جوشکاری باید در مقابل گرما مقاوم باشد زیرا الکتریسیته مورد نیاز برای جوش کاری از آن انتقال پیدا می کند و ممکن است گاهی فشار بیشتری روی دستگاه باشد که باعث گرم شدن آن شود در این هنگام انبر جوشکاری شما باید مقاوم باشد.

حداکثر میزان رسانایی: انبر جوشکاری باید حداقل رسانای مورد نیاز کاربر را داشته باشد تا در حین کار دچار آسیب یا نا توانی نشود.

سازگار و مناسب دستگاه جوش: هر دستگاه جوش دارای یک ولتاژ جداگانه می باشد. بنابراین لازم است که کاربر مناسب ولتاژ دستگاه خود انبر تهیه نماید.

جمع بندی: جنس و کیفیت محصولات مورد استفاده و نحوه اتصال آن ها بسیار در گرمای و طول عمر دستگاه جوش شما موثر می باشد. در هنگام خرید این محصولات از فروشگاه های معتبر سعی به خرید نمایید تا از دریافت محصولات بی کیفیت جلوگیری کنید.

ابزار کارا ارائه دهنده انواع اینورتر جوشکاری با کیفیت و ابزارهای دیگر می باشد شما عزیزان می توانید با توجه به نیاز خود از محصولات سایت خریداری نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *