ابزار کارا

لیست ابزار یراق ساختمانی

لیست ابزارهای مورد نیاز برای فعالیت های ساختمانی

ابزار ها کار را بسیار آسان تر می کنند و باعث می شوند که سرعت و دقت افراد در انجام امور مختلف افزایش یابد. ابزار یراق ها در امور مختلف و متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند. به جرات می توان گفت که ابزار یراق های زیادی در ساخت و ساز ساختمان ها نقش دارند. در لیست ابزارآلات ساختمانی هر وسلیه ای که برای ساخت و ساز یک ساختمان مورد نیاز است دیده می شود. برای ساخت و ساز یک ساختمان به وسایل و مصالح مختلف و متنوعی نیاز است. برای مثال اگر قرار باشد مقدار زیادی ماسه را از بیرون ساختمان به درون ساختمان انتقال دهید، این کار به وسیله بیل و فرغون بسیار راحت تر و سریع تر انجام خواهد شد. حتی بعد از ساخت ساختمان نیز شما با این ابزار و وسایل سر و کار خواهید داشت. بی شک آشنایی با ابزار و وسایلی که در لیست کامل لوازم ساختمانی قرار دارند می تواند به شما کمک کند که بهترین بهره وری از این وسایل را داشته باشید.

لیست ابزار یراق ساختمانی

در یک پروژه ساختمانی، ابزارآلات ساختمانی، کارایی و کاربرد های خاصی دارند که وجود هر یک از آن ها از اهمیت خاصی برخوردار است. در پروژه های ساختمانی، اموری مثل سنگ تراشی، آجر چینی، گچ کاری، نقاشی و برق کشی ساختمانی صورت می گیرد. در هر یک از این امور نیاز مبرمی به وسایلی که در لیست ابزارآلات ساختمانی قرار دارند وجود دارد. آشنایی با کاربرد و نحوه عملکرد ابزارآلاتی که در لیست ابزار یراق وجود دارند به شما کمک می کنند که بدانید از چه وسیله ای برای انجام چه کاری استفاده کنید.

ابزارآلات ساختمانی برقی

 

ابزارآلات برقی مورد نیاز ساختمان سازی

 

ابزارآلات برقی، انجام کار های مختلف را بسیار ساده و راحت کرده اند. ابزارهای برقی بخش مهمی از کار ها را پیش می برند و به همین علت، سرعت انجام کار های مختلف افزایش می یابد. توجه داشته باشید که ابزار هایی که قابلیت شارژ شدن را دارند نیز در دسته ابزارآلات برقی دسته بندی می شوند. دریل، فرز و پیچ گوشتی های برقی از مهم ترین ابزار یراق های برقی هستند.

دستگاه فرز

این دستگاه برای روشن شدن و کار کردن به برق نیاز دارد. با این دستگاه می توانید به سادگی هر چه تمام تر و با دقتی کم نظیر سنگ های ساختمانی را برش بزنید. اگر از دستگاه فرز به خوبی نگه داری کنید، می توانید شاهد کاهش هزینه های مربوط به آن و افزایش طول عمر این ابزار بسیار کاربردی باشید.

افرادی که در یک ساختمان در حال ساخت و ساز هستند، از ابزار آلات ساختمانی دستی مختلفی استفاده می کنند. هر کدام از ابزار یراق هایی که به کار می روند دارای ویژگی و کارایی خاص و متفاوتی هستند. برخی از آن ها برای کار هایی مثل تخریب و برخی دیگر برای اندازه گیری به کار می روند. جا به جایی و انتقال مصالح از دیگر کاربرد های ابزارآلات ساختمانی دستی است. فرغون، کمچه، بیل، شمشه، شاغول و ریسمان از مهم ترین ابزار هایی هستند که کارایی زیادی در پروژه های ساختمانی دارند. از بهترین سنگ فرزهای مناسب ساختمانی می توانیم به سنگ فرز مکس، سنگ فرزpm و.. اشاره نماییم.

دستگاه جوش

دستگاه جوش ماشینی است که برای اتصال دائمی دو یا چند قطعه فلز به یکدیگر استفاده می شود. این کار با گرم کردن فلزات تا زمانی که ذوب شوند و سپس با هم ترکیب شوند انجام می شود. انواع مختلفی از دستگاه های جوش وجود دارد. اما همه آنها بر اساس یک اصل اساسی کار می کنند.

رایج ترین نوع دستگاه جوش، دستگاه جوش قوس الکتریکی است. این نوع دستگاه جوش از الکتریسیته برای ایجاد قوس بین الکترود و قطعه کار استفاده می کند. گرمای قوس فلز را ذوب می کند و اجازه می دهد تا به هم متصل شوند. از بهترین اینورترهای مناسب برای فعالیت های ساختمانی می توانیم به اینورتر ویوارکس، اینورتر مکس و.. اشاره نماییم.

اره برقی

اره برقی نوعی اره است که از موتور الکتریکی برای تامین انرژی زنجیره دندانه دار استفاده می کند. از اره های برقی برای برش چوب، فلز و پلاستیک استفاده می شود. آنها ابزاری محبوب برای نجاران، پیمانکاران و صاحبان خانه هستند.

اره های برقی با ویژگی های ایمنی مختلفی از جمله ترمز زنجیره، گارد محافظ و سوئیچ خاموش کننده ارائه می شوند. استفاده از اره برقی با خیال راحت مهم است. همیشه از عینک و دستکش ایمنی استفاده کنید و هنگام استفاده از اره برقی دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید.

دریل

دریل از یک موتور تشکیل شده است. که یک چاک را می چرخاند. چاک مته را نگه می دارد که ابزاری است که برای ایجاد سوراخ استفاده می شود. موتور با استفاده از ماشه روشن می شود و سرعت چرخش چاک را می توان با استفاده از یک کنترل تنظیم کرد.

برای استفاده از دریل، ابتدا باید مته مناسب را برای ماده ای که می خواهید سوراخ کنید انتخاب کنید. سپس مته را در چاک قرار دهید و آن را با آچار محکم کنید. دریل را روشن کنید و آن را روی سطحی که می خواهید سوراخ کنید قرار دهید. با فشار دادن دریل به سمت سطح، مته شروع به سوراخ شدن می کند. هنگام استفاده از دریل، استفاده از احتیاط های ایمنی مهم است. همیشه از عینک و دستکش ایمنی استفاده کنید و هنگام استفاده از دریل مراقب انگشتان خود باشید. همچنین از بهترین دریل های موجود در بازار مناسب برای فعالیت های ساختمانی می توانیم به دریل grt، دریل ویوارکس و… اشاره نماییم.

اره دیسکی

اره دیسکی، که به عنوان اره گرد بر نیز شناخته می شود، نوعی اره است که از تیغه دایره ای چرخان برای برش چوب، فلز و پلاستیک استفاده می کند. اره های دیسکی ابزاری محبوب برای نجاران، پیمانکاران و صاحبان خانه هستند.

اره های دیسکی ابزارهای قدرتمندی هستند که می توانند برای طیف وسیعی از کارها استفاده شوند. با انتخاب صحیح اره دیسکی و استفاده صحیح از آن، می توانید سال ها از آن استفاده کنید. ویژگی های ایمنی اره دیسکی را با ویژگی های ایمنی مانند گارد محافظ، سوئیچ خاموش کننده و تیغه های محافظ انتخاب کنید.

ویبراتور بتن

ویبراتور بتن، که به عنوان ویبره بتن نیز شناخته می شود، دستگاهی است که برای از بین بردن حباب های هوا از بتن تازه ریخته شده استفاده می شود. این کار با لرزاندن بتن انجام می شود، که باعث می شود حباب های هوا به سطح بالا بیایند و از بین بروند. از بین بردن حباب های هوا از بتن مهم است زیرا می تواند باعث ضعف و ناهمواری بتن شود.

ویبراتورهای داخلی در اندازه ها و اشکال مختلف وجود دارند. متداول ترین نوع ویبراتور داخلی ویبراتور شیلنگی است. ویبراتور شیلنگی از یک موتور الکتریکی تشکیل شده است که به یک شیلنگ انعطاف پذیر متصل است. انتهای شیلنگ با یک سر ویبره مجهز شده است که در بتن تازه ریخته شده قرار می گیرد.

بلوور

بلوورها ابزارهای برقی هستند که برای جابجایی هوا استفاده می شوند. آنها را می توان برای تمیز کردن گرد و غبار و کثیفی، خشک کردن سطوح و حتی ایجاد باد برای خنک شدن استفاده کرد. بلوورها در انواع و اندازه های مختلف وجود دارند، بنابراین می توانید یکی را پیدا کنید که برای نیازهای شما مناسب باشد.

عامل دیگری که باید در نظر بگیرید، اندازه بلوور است. بلوورها در اندازه های مختلف وجود دارند، از مدل های کوچک دستی گرفته تا مدل های بزرگ پشتی. اندازه بلووری را که انتخاب می کنید باید متناسب با نیازهای شما باشد. اگر قصد دارید از بلوور برای تمیز کردن سطوح کوچک استفاده کنید، یک بلوور دستی کافی است. اگر قصد دارید از بلوور برای تمیز کردن سطوح بزرگ یا جمع آوری برگ ها و زباله ها استفاده کنید، به یک بلوور پشتی نیاز دارید.

ابزارآلات ساختمانی دستی

ابزارالات دستی برای ساختمان سازی

میله T

میله تی از آن دست ابزار هایی است که از آن برای اندازه گیری استفاده می شود. این ابزار چوبی حفره هایی که در ساختمان حفر شده اند را می تواند به راحتی اندازه گیری کند. در هر پروژه ساختمانی حداقل 3 عدد میله تی مورد نیاز است.

بالستر و چکش مخصوص آجر

بالستر وسیله ای است که با آن می توان به صورت دقیق آجر ها را برش زد. یکی دیگر از وسایل و ابزار یراق بسیار کاربردی که در ساختمان ها به کار می رود چکش مخصوص آجر است. از این ابزار برای آن که آجر ها در یک ردیف قرار بگیرند استفاده می شود.

دستگاه برش ناهمواری

گاهی از اوقات ایجاد برش های ناهموار در سطوح مختلف الزامی است. دستگاه برش ناهمواری که نام دیگر آن دستگاه اسکرید است، در سطوح مختلف، برش هایی را به صورت نا هموار ایجاد می کند.

زنجیر و میخ لوئیس

در هنگام انجام کار های ساختمانی و سنگ تراشی، گاها شرایطی به وجود می آید که بایستی سنگ های سنگین و حجیمی را بلند کنید. برای این که این کار راحت تر صورت بگیرد و فشاری به کارگران وارد نشود، می توان از ابزار هایی مثل زنجیر و میخ لوئیس استفاده کرد.

ماله بنایی

ماله ابزاری مستطیلی شکل است که دو قسمت تیغه و دسته دارد. شما با این وسیله می توانید سطوح مختلف را مسطح کنید و یا مصالح ساختمانی را با هم مخلوط نمائید. برداشتن و شکل دهی به مصالح ساختمانی مثل گچ و سیمان از جمله کاربرد های ماله بنایی است.

فرغون

شاید به جرات بتوان گفت که یکی از اعضای جدایی ناپذیر از هر پروژه ساختمانی، فرغون است. از این ابزار محبوب و کاربردی برای حمل و جا به جایی مصالحی همچون آجر، سیمان، گچ، دوغاب و وسایلی مثل انواع استنابولی، تیشه و امثال آن استفاده می شود. فرغون ها از یک چرخ و دو دسته تشکیل شده اند. دو دسته ای که در ساختار فرغون وجود دارد برای هدایت وسلیه استفاده می شود. در طراحی و تولید فرغون به تقسیم وزن بار درون فرغون بین چرخ و فرد هدایت کننده فرغون اهمیت ویژه ای داده شده است. به همین علت برای جا به جایی بار هایی که وزن زیادی دارند می توان از فرغون ها استفاده کرد.

کمچه

کمچه یکی از ابزار های دستی و ساده ای است که کاربرد و کارایی بسیار زیادی دارد. بنا ها و کارگران ساختمانی از این ابزار زیاد استفاده می کنند. پخش ملات به صورت صاف و یک دست روی محیط، بند کشی و ماهیچه کشی از مهمترین کاربرد های این ابزار است. کمچه در ابعاد و اندازه های مختلفی تولید می شوند و هر کدام کارایی و کاربرد های خاص خود را دارند.

بیل

تقریبا پر کاربرد ترین و معروف ترین ابزار یراق ساختمانی بیل است. تقریبا کسی وجود ندارد که با بیل آشنایی نداشته باشد. این وسیله کاربرد های بسیار زیادی دارد. باغبانی، خاک برداری، ترکیب ماسه و سیمان از مهمترین کاربرد های بیل ها به شمار می روند.

شمشه

اگر بخواهیم صاف و یک دست بودن سطحی را بررسی و مشخص کنیم، شمشه بهترین ابزاری است که می توان برای انجام این کار از آن استفاده کرد. در بازار دو نوع شمشه فلزی و چوبی وجود دارد که طبق مشاهدات، میزان دقت شمشه های فلزی نسبت به شمشه های چوبی بسیار بیشتر است. نحوه استفاده از این ابزار بسیار مهم است و اگر در استفاده از آن دقت کافی وجود نداشته باشد، بررسی صاف و یک دست بودن سطوح امکان پذیر نیست.

شاغول

از شاغول برای آن که امتداد سطح قائم را بسنجند استفاده می شود. این ابزار باعث می شود که دقت کار بنایان بالاتر رفته و کیفیت کار نهایی نیز افزایش یابد. شاغول یک جسم مخروطی شکل است که مرکز کف آن به یک ریسمان یا نخ متصل می شود. این ابزار وزن سنگینی دارد تا در زمان معلق بودن، ثابت باشد.

ریسمان کار

امتداد سنجی در دیوار چینی بسیار مهم است و برای این کار از ابزار پرکاربردی به نام ریسمان کار استفاده می شود. ریسمان کار دارای یک قرقره میله ای و فلزی است و از درون یک استوانه فلزی دیگری عبور داده می شود. در خصوص ساختار این ابزار بر اساس محل استفاده، تفاوت هایی وجود دارد.

ابزارآلات اندازه گیری

ابزارآلات اندازه گیری برای ساختمان سازی

 

اگر در نقطه ای از یک ساختمان کوچک ترین ناترازی وجود داشته باشد و اندازه گیری دقیقی صورت نگیرد، بی شک مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد. مشکلاتی که می توانند باعث شوند طرح و نقشه ای که قبل از اجرای امور ساخت و ساز در نظر گرفته شده است دیگر اجرایی نشود. برای جلوگیری از این موضوع بایستی از ابزارهای اندازه گیری مثل متر، متر لیزری و گونیا استفاده شود.

متر

متر یکی از ابزار یراق هایی می باشد که به عضو جدایی ناپذیری از یک پروژه ساختمانی تبدیل شده است. برای آن که ارتفاع، عرض، طول و مساحت زمین، دیوار و طبقات سنجیده شود از متر استفاده می شود.

متر لیزری

ابزاری که از لیزر برای اندازه گیری فاصله اجسام استفاده می کند، متر لیزری است. متر های لیزری یک وسیله بسیار کوچک و سبک است که کارایی بسیار ساده اما مهمی دارد. کافی است که یک دکمه را فشار دهید تا طول، سطح، حجم، زاویه، رابطه فیثاغورثی اجسام را به راحتی محاسبه کند. این ابزار اندازه گیری از دقت بسیار بالایی برخوردار است و این مزیت بسیار بزرگ و مهمی به شمار می رود.

گونیا

یکی دیگر از ابزار های بسیار پر کاربردی که در بازار وجود دارد گونیا است. گونیا با ظاهر بسیار ساده خود کارایی بسیار زیادی در پروژه های مختلف ساختمان سازی دارد و نقش ویژه ای در این پروژه ها ایفا می کند. سنجش اندازه زاویه های مختلف وظیفه ای است که این ابزار بر عهده دارد.

تراز لیزری

تراز لیزری ابزاری است که از پرتو لیزر برای ایجاد خط مرجع بصری استفاده می کند که می توان از آن برای تراز اشیاء استفاده کرد. ترازهای لیزری اغلب در ساخت و ساز، نجاری و کارهای آویزان استفاده می شوند. دو نوع اصلی تراز لیزری وجود دارد: ترازهای خطی و ترازهای نقطه ای. ترازهای خطی پرتو لیزری ایجاد می کنند که یک خط مستقیم را ایجاد می کند. ترازهای نقطه ای پرتو لیزری ایجاد می کنند که یک نقطه را ایجاد می کند.

ایمنی کار در ساختمان

در برخی از پروژه های ساختمانی شاهد آن هستیم که تجهیزات و ابزارآلات نا ایمن و معیوبی استفاده می شود. این امر باعث می شود که سلامت و امنیت جانی افراد شاغل در این گونه کارگاه ها به شدت تهدید شود. علاوه بر تجهیزات، عوامل نا ایمنی نیز وجود دارند که عبارتند از:

 • استفاده نکردن از وسایل محافظت فردی
 • رعایت نشدن مقررات بهداشتی و ایمنی
 • وجود آلودگی های شدید
 • قابلیت اشتعال فوری محیط

توصیه می شود که کارفرمایان و کارگران به طور حتم مسائل ایمنی را رعایت کنند و از ابزارهای ایمنی استفاده نمایند. نکته مورد توجه دیگری که بسیار مهم است، استفاده از ابزار یراق استاندارد و مناسب می باشد.

سخن پایانی

در یک کارگاه و پروژه ساختمانی، ابزارآلات زیادی وجود دارند که هر کدام از آن ها وظایف خاصی را انجام می دهند. این ابزار آلات باعث می شوند روند ساخت و ساز ساختمان ها سریع تر پیش رود. برخی از ابزار ها وظیفه دارند که اندازه گیری سطوح مختلف را انجام دهند. برخی دیگر مثل فرز و انواع اره نیز برای برش به کار می روند. توجه داشته باشید که برای انجام هر کاری بایستی از ابزارآلات ساختمانی مناسبی استفاده کنید. همچنین رعایت نکات ایمنی هنگام کار با این وسایل بسیار مهم و حیاتی است.

6 دیدگاه در “لیست ابزار یراق ساختمانی

 1. شاهین گفت:

  خیلی کاربردی ممنون

 2. وحید مومنی گفت:

  لیست ابزار یراق ساختمانی رو خیلی عالی و صحیح توضیح دادید ممنون از انقدر کامل بودن

 3. سعید رستگار گفت:

  لیست ابزار یراق رو خیلی دیگه کامل گفتیید حدودا فکر کنم ده درصدش نیازی نمیشه فقط در شرایط خاصه دمتون گرم

 4. عسگری گفت:

  سلام روز بخیر، لیست کامل لوازم ساختمانی رو خیلی قشنگ و مختصر توضیح دادید و همه چیز به جا و مفید بود فقط سوالی که داشتم خدمتتون این بود که اینورتر مکس و ویوارکس که نام بردید خودتون موجود دارید؟؟

  1. abzarkara گفت:

   سلام وقتتون بخیر، بله برای مشاهده اینورتر مکس و اینورتر ویوارکس بر روی کلمات کلیک نمایید.

 5. عرفان یزدان پناه گفت:

  اوایل استارت کارمه و اطلاعی نداشتم و واقعا نیاز داشتم به یک لیست ابزار ساختمانی که کامل و جامع باشه با تشکر فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *