ابزار کارا

مشخصات دریل شارژی خوب

مشخصات دریل شارژی خوب

آیا علاقه‌مند هستید تا با مشخصات دریل شارژی خوب آشنا شوید؟ همچنین قصد دارید که برای خرید این محصولات اقدام کنید؛ اما با مشخصات بهترین دریل شارژی آشنایی ندارید؟ شما نیز در زمان خرید با چالش مواجه می‌شوید و نمی‌توانید انتخاب مناسبی داشته باشید؟ این نوع دریل‌ها در انواع و مدل‌های مختلفی به‌تولید می‌رسند که هریک از آن‌ها ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند. این محصولات با قدرت‌های متفاوتی تولید می‌شوند تا افراد بتوانند در شرایط مختلف، برای سوراخ کردن سطوح گوناگون از آن‌ها استفاده کنند.

مشخصات دریل شارژی خوب

آیا قصد دارید که با مشخصات دریل شارژی خوب بیش‌تر آشنا شوید؟ اگر قصد خرید این کالا را دارید باید در انتخاب آن دقت زیادی داشته و نمونه مناسبی از آن‌ را خریداری کنید. این مدل از دریل‌ها بی‌سیم هستند و برای روشن کردن آن به برق نیاز نخواهد بود. این محصولات برای سوراخ کردن سطوح مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند و به‌دلیل عدم برخورداری از سیم، فضای سازمان یافته‌تری را برای کار کردن فراهم می‌سازند. در هر زمان که قصد سوراخ کردن سطوح مختلف را دارید یا این‌که می‌خواهید پیچی را بازوبسته کنید، می‌توانید از این محصول استفاده نمایید.

این نوع دریل‌ها دارای باتری هستند و از این طریق نیروی لازم برای چرخش سه نظام فراهم می‌شود. سرعت این دستگاه قابل تنظیم است و کاربر به راحتی می‌تواند با کنترل فشار روی ماشه، سرعت را تغییر دهد. این دستگاه از یک موتور الکتریکی برخوردار بوده که انرژی باتری را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. این نمونه از دریل‌ها دارای گیربکس‌های مخصوصی نیز هستند. این گیربکس‌ها شرایطی فراهم می‌سازند تا کاربر بتواند باتوجه به نیاز خود دنده‌های این ابزار را تعویض نماید. مهم‌ترین مشخصات و ویژگی‌های این دستگاه عبارتند از:

باتری

یکی از قطعات اصلی در این دستگاه‌ها، باتری است. کل قدرت این دستگاه‌ها باتوجه به باتری آن‌ها تعیین می‌شود. اگر قصد داشته‌باشید تا در مدت زمان بیش‌تر از این دستگاه استفاده کنید، باید نمونه‌هایی را برگزینید که از باتری قدرتمند‌تری برخوردار بوده و آمپر‌های بالا‌تری داشته‌باشند.

البته دقت داشته باشید که نمونه‌های با آمپر ببش‌تر از وزن بالاتری نیز برخوردار هستند. به‌طور مثال نمونه‌های ۴ آمپر نسبت به مدل‌های ۲ آمپر، مدت زمان بیش‌تری دستگاه را روشن نگه می‌دارند و وزن‌ آن‌ها نیز بالاتر است. همچنین پرقدرت ترین باتری را دریل ویوارکس، آنکور، استرانگ و… نیز دارند.

 

باتری دریل شارژی

گشتاور

شاید این سوال برای شما نیز مطرح گردد که منظور از گشاور این دستگاه چیست؟ این واژه در حقیقت به نیرویی اطلاق می‌شود که چرخش مته را به‌دنبال دارد. واحد اندازه‌گیری این نیرو نیوتون متر است که حداکثر سرعت این دستگاه را نشان می‌دهد. معمولاً برای ایجاد حفره در سطوح چوبی، به مقدار زیادی از این نیرو نیاز نخواهید داشت؛ اما برای سوراخ کردن سطوح بتنی به میزان بیشتری از این نیرو نیاز است.

معمولاً گشتاورهای ۲۰۰ تا ۴۰۰ برای سطوح راحت‌تر و بیش از ۵۰۰ نیز در این دستگاه برای سطوح سخت‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نیرو از قابلیت تنظیم شدن برخوردار است و فرد با توجه به نوع سطح حفاری نیروی مناسبی را برای این دستگاه تعیین می‌کند.

سه نظام

احتمالاً تا به‌حال با واژه سه نظام آشنا شده‌اید. این قطعه که در انتهای دریل قرار می‌گیرد، مکانی برای نصب مته محسوب می‌شود. هرچه اندازه این قطعه بزرگ‌تر باشد، به مته بزرگ‌تری نیاز است. این قطعه را در دو نوع آچارخور و اتوماتیک تولید می‌کنند که در نوع بسته شدن با یکدیگر تفاوت دارند.

نمونه‌های آچارخور این قطعات برای بازوبسته شدن مته به ابزار‌های خاصی نیازمند هستند. این در حالیست که نمونه‌های اتوماتیک این قطعات برای تعویض مته به ابزار خاصی نیاز ندارند. نمونه‌های اتوماتیک کارکرد راحت‌تری داشته و بیش‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سه نظام دریل شارژی

مکانیزم چکشی

برخی از این دستگاه‌ها به این مکانیزم مجهز شده‌اند. روی ترکمتر این نمونه از دستگاه‌ها حالتی تعبیه‌شده که می‌توان به دو شکل معمولی یا چکشی از آن‌ها استفاده کرد. منظور از حالت چکشی، شرایطی است که در زمان سوراخ‌کردن ضرباتی به نوک مته وارد می‌شود و سوراخ‌کاری با سرعت بالاتری انجام می‌گیرد. این مکانیزم در حقیقت کار سوراخ کردن سطوح را راحت‌تر می‌کند و فرد برای این کار به نیروی دست کم‌تری نیاز دارد. برای مثال دریل grt، پی ام، هیتاپی و بسیاری از برندای دیگر دریل از مکانیزم چکشی عالی برخوردار هستند.

ارگونومی

منظور از این ویژگی آن است که دستگاه باید کاربری راحتی داشته باشد. همچنین مطابق با آخرین استاندارد‌ها به تولید رسیده و طراحی منحصربه‌فردی برای آن در نظر گرفته شده‌باشد. از طرفی این دستگاه باید از وزن کم و ابعاد کوچکی برخوردار باشد تا کار با آن کاملاً سهل گردد. در این شرایط کاربر هنگام کار کردن دچار خستگی نشده و می‌تواند با تسلط بالایی سوراخ کاری را به اتمام برساند.

کلید دو یا سه حالته

این دستگاه‌ها به کلید‌های دو یا سه حالته مجهز هستند. این کلید‌ها شرایطی را فراهم می‌کنند تا باتوجه به شرایط سطح مورد نظر بتوان حالت خاصی را برای دستگاه در نظر گرفت.

دیمر یا کنترل سرعت

از این امکانات برای کم و زیاد کردن سرعت چرخش استفاده می‌شود. این قطعه را در دو نوع مختلف تولید می‌کنند. نمونه‌های گازی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که با افزایش فشار ماشه، سرعت نیز افزایش می‌یابد. مدل‌های دیگر نمونه‌هایی هستند که قابلیت درجه‌بندی در سرعت‌های مختلف را دارند. زمان‌هایی که قصد کنترل بیش‌تری روی سوراخ‌ کاری یا پیچاندن پیچ را داشته‌باشید، باید سرعت دستگاه را کمی کاهش دهید.

لامپ LED

امروزه اکثر دریل‌های شارژی به این نوع لامپ‌ها مجهز هستند. این لامپ‌ها معمولاً به رنگ‌های سفید یا زرد تولید شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. گاهی اوقات در هنگام کار به دید بیش‌تر و تمرکز بالاتری احتیاج است. در این شرایط بهتر است که دستگاه از یک لامپ برخوردار باشد تا نور و روشنایی لازم برای کار کردن فراهم شود.

این نوع چراغ‌ها مصرف بسیار کمی داشته و نور مناسبی را فراهم می‌کنند. این لامپ‌ها برای دستگاه مزایای بسیاری داشته که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • ایمنی بالا
 • طول عمر طولانی
 • قابلیت تنظیم شدت نور
 • صرفه‌جویی در مصرف انرژی

لامپ LED دریل شارژی

ضدآب

از دیگر مشخصات دریل شارژی خوب می‌توان به ضدآب بودن آن اشاره کرد. گاهی اوقات لازم می‌شود که در محیط‌های مرطوب و یا خیس به سوراخ کاری بپردازید. در این شرایط باید از نمونه‌های ضد آب این محصولات استفاده کنید. بسیاری از این محصولات موتور ضدآبی دارند و برخی از نمونه‌ها نیز به بدنه ضدآب مجهز هستند.

ولتاژ

ولتاژ یکی از مهم‌ترین فاکتورها در بیان مشخصات دریل شارژی خوب می‌باشد. قطعاً یک نمونه ۱۸ ولت از این محصول نسبت به مدل‌های ۱۲ ولتی قدرت بیش‌تری دارد. در مقابل مدل‌های ۱۸ ولت وزن بیش‌تری داشته و کار با آن‌ها نیز کمی سخت‌تر است. اگر برای استفاده روزمره به این محصولات نیاز دارید، می‌توانید مدل‌های ۱۲ ولت را انتخاب کنید. برای مثال دریل اتوماتیک ویوارکس، استرانگ، هیتاچی، میلواکی و…. از ولتاژ بسیار عالی برخوردار هستند.

در شرایطی که برای مشاغل صنعتی از این محصول استفاده می‌کنید باید از نمونه‌های ۱۸ تا ۲۰ ولت استفاده نمایید. ولتاژ‌های مختلفی از این محصول در بازار وجود دارند و تا نمونه ۳۶ ولت این دستگاه‌ها نیز تولید می‌شوند.

تعمیر یا نگهداری

این نمونه از دریل‌ها به ندرت دچار مشکل شده و به هزینه‌های کمتری برای تعمیر و نگهداری نیاز دارند. این نوع دریل‌ها به کابل نیاز نداشته و در نتیجه در طول زمان به تعویض کابل نیز نیاز نخواهند داشت. از طرفی روی سر آرمیچر این محصولات زغال کربنی وجود ندارد و از این‌رو به تعویض این زغال نیز نیاز نیست. همین عوامل سبب می‌گردند تا دستگاه نیازی به تعمیرات اساسی نداشته باشد و از طول عمر بسیار مناسبی برخوردار باشد.

اقلام همراه ابزار

این دستگاه دارای لوازم جانبی است که استفاده از آن را آسان می‌کند. بنابراین از مشخصات دریل شارژی خوب آن است که متعلقات و وسایل جانبی مورد نیاز را به همراه داشته‌باشد.

 

اقلام همراه ابزار دریل شارژی

 

دریل شارژی خوب برای مصارف صنعتی

یکی از مشخصات بهترین دریل شارژی استفاده از این دستگاه‌ برای مصارف مختلف است. برخی از آن‌ها بیش‌تر برای کار‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نمونه از دریل‌ها قدرت و توان بالاتری داشته و نسبت به نمونه‌های خانگی با کیفیت‌تر هستند. علاوه‌بر این مدل‌های صنعتی آن از قابلیت‌های منحصربه‌فردی برخوردار بوده و معمولاً موتور و بدنه ضدآبی دارند.

این امر سبب می‌گردد تا بتوان از آن‌ها در موارد مختلفی استفاده کرد. این محصولات طراحی استانداردی دارند و تا حد ممکن در ابعاد کوچکی ساخته می‌شوند. برای ساخت این محصولات قدرتمند از مدرن‌ترین تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده می‌کنند تا دریل‌های پیشرفته و بسیار پرتوانی به تولید برسند.

دریل شارژی خوب برای مصارف خانگی

برای آشنایی با مشخصات دریل شارژی خوب، بهتر است که این نوع دریل‌ها را نیز بشناسید. این مدل از دریل‌ها نسبت به مدل‌های قبلی از قدرت کم‌تری برخوردار بوده و بسیار سبک وزن‌تر هستند. همین امر سبب می‌شود تا کار با این دستگاه ساده‌تر باشد و برای سطوح چوبی، پلاستیکی یا فلزی نازک می‌توان از این محصولات استفاده کرد. معمولاً افراد برای مصارف خانگی به نمونه‌های کم قدرت‌تری از این محصولات نیاز دارند.

مدل‌های معمولی و ضدآب این نوع دریل‌ها تولید شده و در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر می‌خواهید یک محصول سبک و خوش دست داشته باشید که از آن برای سوراخ کاری‌های خانگی استفاده کنید، این محصولات انتخاب مناسبی برای شما می‌باشند. از طرفی این محصولات برای باز و بسته کردن انواع پیچ‌ها نیز قابل استفاده هستند.

انواع دریل شارژی

برای آن که بتوانید با مشخصات دریل شارژی خوب بیش‌تر آشنا شوید، بهتر است که انواع این دستگاه را بشناسید. این نوع دریل‌ها را در انواع و مدل‌های مختلفی تولید کرده و به بازار عرضه می‌کنند. شرکت‌های زیادی در سراسر دنیا در حال تولید این محصولات هستند و همین امر سبب گردیده تا تنوع زیادی از این دستگاه‌ها روانه بازار شوند. این دریل‌ها در حالت کلی در انواع گوناگونی به‌تولید می‌رسند که مهم‌ترین و معروف‌ترین آن‌ها عبارتند از:

دریل معمولی

معمولاً برای ایجاد سوراخ در سطوح مختلف و نصب پیچ‌ها از این محصولات استفاده می‌کنند. این نوع دریل‌ها روی سطوح فلزی، پلاستیکی یا چوبی عملکرد مناسبی دارند.

دریل چکشی

یکی دیگر از انواع این دستگاه‌ها نمونه‌ای است که با نام دریل چکشی معرفی می‌شود. از این محصولات معمولاً برای سوراخ کردن سنگ، آجر و بتن استفاده می‌کنند. این محصولات نسبت به دریل‌های معمولی سنگین‌تر هستند و توانایی استفاده از انواع مته‌ها را نیز دارند. همین امر سبب می‌گردد تا در عملیات سنگ تراشی و حفاری در سطوح مختلف بتوان از این دستگاه استفاده کرد.

قطعات دریل شارژی

برای آن که با مشخصات دریل شارژی خوب بیش‌تر آشنا شوید، بهتر است بدانید که این دستگاه از قطعات مختلفی ساخته شده است. بناربراین این قطعات می‌بایست در زمان خرید مورد بررسی قرار گیرند تا بتوانید یک نمونه مناسب از این محصولات را خریداری نمایید. مهم‌ترین قسمت‌ها و اجزاء این دریل‌ها عبارتند از:

 • منبع تغذیه
 • موتور
 • سه نظام
 • ماشه
 • دکمه تغییر جهت چرخش
 • کلید روشن و خاموش
 • سوئیچ انتخاب دنده و کنترل گشتاور
 • دستگیره نگهدارنده
 • چراغ LED
 • تراز عمق سنج

 

قطعات دریل شارژی

 

دریل شارژی را متناسب با شغل خود بخرید!

اگر قصد خرید دریل‌ها را دارید و در انتخاب یک نمونه مناسب از آن‌ها با چالش مواجه شده‌اید، بهتر است که با مشخصات دریل شارژی خوب بیش‌تر آشنا شوید. برای این که بتوانید یک نمونه‌ایده‌آل از این دستگاه‌ها را انتخاب کنید، باید باتوجه به شغل خود یک محصول مناسب برگزینید. در ابتدا گروه شغلی خود را مشخص کرده و سپس نمونه مناسبی از این دریل‌ها را انتخاب نمایید.

مشاغل صنعتی

در این گونه از مشاغل از نمونه‌های قدرتمندی از این دریل‌ها استفاده می‌شود. این محصولات به باتری‌های ۱۸ تا ۲۴ ولت مجهز هستند و بیش‌تر آن‌ها با اندازه سه نظام ۱/۲ اینچی به‌تولید می‌رسند. از این محصول برای سوراخ کردن سطوح ضخیم و حفاری بلوک‌های بتنی و آجری استفاده می‌کنند.

مشاغل نیمه صنعتی

این نمونه از دریل‌ها دارای باتری ۱۲ ولتی هستند و به سه نظام ۳. ۸ اینچی مجهز هستند. این نوع دریل‌ها نیز بسیار قدرتمند بوده و برای سوراخ کردن انواع سطوح چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر شغل شما جزء مشاغل نیمه‌صنعتی است، می‌توانید از این نوع دریل‌ها استفاده کنید.

مصارف خانگی

اگر برای مصارف خانگی به این نوع دریل‌ها نیاز دارید، بهتر است که به‌دنبال مدل‌های ویژه‌ای باشید. مدل‌های مورد استفاده برای مصارف خانگی بین ۱۲ تا ۲۰ ولت هستند و به اندازه سه نظام ۱. ۴ اینچی قابل استفاده می‌باشند.

راهنمای خرید

حال که با مشخصات دریل شارژی خوب آشنا شده‌اید، باید نکات مختلفی را در زمان خرید مد نظر قرار دهید. اگر قصد خرید این محصولات را دارید، توجه داشته‌باشید که تنوع زیادی از این دستگاه‌ها در بازار موجود هستند که همه آن‌ها اصل و با کیفیت نیستند؛ از این‌رو باید قبل از انتخاب از اصل بودن آن‌ها مطمئن شوید و دقت کنید که نمونه‌های تقلبی هیچ‌گونه ارزش خریدی ندارند. علاوه‌بر این در زمان خرید این دریل‌ها باید فاکتور‌هایی را مدنظر قرار دهید که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر می‌باشند:

قدرت دریل

این دستگاه‌ها را در قدرت و توان‌های مختلفی تولید می‌کنند. بنابراین در زمان خرید باید به‌دنبال نمونه‌هایی باشید که با نوع کاربری مورد نظر شما هماهنگ بوده و کارآیی مناسبی برای شما داشته باشند.

عملکرد دریل

برخی از این دستگاه‌ها علاوه‌بر قابلیت‌های اصلی، دارای توانایی‌های دیگری نیز می‌باشند. برخی از آن‌ها قابلیت چکش یا ضربه را نیز دارند و در موارد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شکل ظاهری دریل

از دیگر مشخصات دریل شارژی خوب این است که شکل ظاهری زیبا و منحصربه‌فردی داشته باشد. این محصول باید کاملاً خوش دست بوده و به طرز هوشمندانه‌ای طراحی شده باشد. در حالت کلی این محصول را در دو مدل تفنگی و T شکل تولید می‌کنند. در انتهای دریل نمونه‌های تفنگی دسته‌ای وجود دارد و در مدل‌های تفنگی دسته در وسط دستگاه قرار دارد.

کلاچ دریل

این قطعه یکی از بخش‌های بسیار مهم دریل محسوب می‌شود. این قطعه از گرم شدن بیش‌ازحد موتور جلوگیری کرده و از این طریق به افزایش طول عمر دستگاه کمک می‌کند. همچنین نیروی وارد شده از طریق دستگاه به پیچ را کنترل کرده و از وارد شدن فشار‌های اضافی به دریل جلوگیری به‌عمل می‌آورد. بنابراین در زمان خرید باید به آن توجه داشته و حتماً آن را مورد بررسی قرار دهید.

قیمت دریل

این محصولات باتوجه به میزان اصالت، کیفیت، برند سازنده، نوع دستگاه و… قیمت‌گذاری می‌شوند. شما باید با‌توجه به نوع ‌عملکردی که برای این کار در نظر گرفته‌اید، یک نمونه مناسب و با کیفیت از این محصولات را خریداری کنید.

امکانات جانبی

این دستگاه دارای امکانات و لوازم جانبی مختلفی است که در زمان خرید باید آن‌ها را نیز تهیه نمایید. بهتر است دقت کنید که همه لوازم مورد نیاز مانند دسته کمکی، باتری اضافی، کیف، کلاه، چراغ LED و… را تهیه کرده باشید.

برند سازنده

شرکت‌های زیادی در زمینه تولید این محصولات مشغول فعالیت هستند که همه آن‌ها در این زمینه موفق ظاهر نشده‌اند؛ از این رو باید یک برند سازنده معتبر و قابل‌اعتماد را برای خرید انتخاب کنید که کاملاً معروف و شناخته شده باشد.

کلام آخر

اگر قصد خرید یک دریل مناسب را دارید، بهتر است که با مشخصات دریل شارژی خوب بیش‌تر آشنا شوید. این نوع دریل‌ها باید از طراحی منحصربه‌فردی برخوردار باشند، وزن کم و ابعاد کوچکی داشته باشند. همچنین ولتاژ و قدرت آن‌ها نیز مناسبی در نظر گرفته‌شوند و بتوان برای سطوح مختلف توان و سرعت آن‌ها را تغییر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *